1.

0. A train 270 m long is running at 80 km/hr. How much time will it take to cross aplatform 130 m long?

Answer»

= Total distance traveled by the train = 270+130 = 400 m.

= Speed = 80 km/h = 80 * 5/18 = 22.22 m/s.

= Speed = distance / time

= Time = 400 / 22.22 = 18 seconds.



Discussion

No Comment Found